Exotická kuchyňa, únik pred zimou, sochy budhov na každom kroku a úsmev na každej tvári. Thajsko človeka osvieži, rozšíri mu obzory a do žíl vleje novú energiu. A to všetko za cenu leteckého zájazdu do Egypta.
Keď sme našim známym povedali, že chceme ísť do Ázie na vlastnú päsť, bez konkrétneho plánu a bez cestovnej kancelárie, stretli sme sa so značným nepochopením. Tento kontinent totiž stále vzbudzuje v našincoch nedôveru – pocit, že je tam všade špina, prostitútky, neznesiteľné dusno a množstvo dílerov drog. Ťažko povedať, kde sa vzali tieto predsudky, už teraz vám však môžeme prezradiť, že sú úplne neopodstatnené. Všetky mýty sa napríklad v takom Thajsku rozplynú ešte na letisku.
Letenka je najpodstatnejšia a najdrahšia časť „zájazdu“
Na cestu bez „cestovky“ sme sa pripravovali niekoľko mesiacov vopred. Čo sme sa za tú dobu naučili? Že ceny leteniek v podstate nijak neovplyvníte a že veľmi záleží na tom, aký komfort požadujete. Ak vám nevadí 23 hodinový prestoj v či let s ruskými airolinkami, určite ušetríte sto, až dvesto eur. Inak treba počítať s cenou okolo 650 eur a to aj v prípade kúpy v predstihu – sezónne ceny skrátka nepustia. Najlepší čas na návštevu Thajska je práve teraz. Od mája totiž začína obdobie dažďov, ktoré, verte mi, nechcete zažiť. Ak už máte letenky, ste v podstate vybavení – nič iné si totiž nepotrebujete zariaďovať vopred. A zároveň máte za sebou najväčšiu investíciu. Odteraz budete už len šetriť.
Prílet do iného sveta
Let z Viedne do Bangkoku trvá asi deväť hodín. Letí sa o polnoci, takže pri troche šťastia prespíte celú cestu. Z lietadla už vystúpite popoludní – keďže tam majú šesť hodinový posun času. Prvé dojmy? Ako je možné, že sa všetci usmievajú? A ako je možné, že je tu taká zima? Ach, to bude tá klíma. Miestni veria, že svoje „bohatstvo“ a to, že sa majú dobre, ukážu tým, že pustia naplno klimatizáciu – že si skrátka môžu dovolia zimu! Teplo je v tejto krajine len chudobným.
V Bangkoku sú dve letiská a ak nechcete začať svoju cestu v tomto veľkomeste, musíte rýchlo zobrať svoju batožinu a chytiť let na niektorý z ostrovov na juhu – to vám aj odporúčame urobiť. Dostanete sa tam najskôr večer a po tme, ale nečakajte spiace dedinky. Žije to aj v tých najmenších! Hotel si nájdete ľahko a verte, že aj lacno. Izbu s klimatizáciou a chladničkou (čo sú po posteli pre Európana tie najdôležitejšie veci) dostanete aj za menej ako 1000 bachtov pre dve osoby na noc (25 eur). Ak vám stačí ventilátor a nepotrpíte si na luxus, pripravte si polovicu tejto sumy. Bývať sa dá aj v bungalovoch z bambusu a slamy či v murovaných chatkách na pláži. Je to romantika sama o sebe, buďte však pripravení na to, že vás môžu v noci naľakať opice behajúce po strechách.
Jedlo z ulice či z reštaurácie? Chutí rovnako!
Prekvapivé bolo zistenie, že jedlo od starej tety, ktorá ho varila sediac na motorke ku ktorej mala prizváranú konštrukciu „kuchynky“ na kolesách, chutí rovnako dobre ako to, čo sme dostali v peknej reštaurácii. V čom bol teda rozdiel? To z ulice stojí asi 60 bachtov (1,50eur) a to v reštaurácii 200 (5eur). Na ulici dostanete grilované krevety, kuracie špízy, cestovinové jedlá od výmyslu sveta aj preslávené karí. Keďže miestni už nás, turistov, dobre poznajú, dokážu ho pripraviť aj „no spicy“. Aj v tomto prípade, samozrejme, jedlo páli, ale dá sa zjesť bez toho, aby vám išli slzy z očí. Ich verziu radšej neskúšajte. Nemálo zvedavcov bielej farby pleti skončilo na pohotovosti u lekára…
Vo všetkých sprievodcoch sa dočítate, že je povolené piť iba vodu s originálnym uzáverom fľaše, pravdou však je, že inú tam ani nedostanete. Pitná voda stojí asi 13 bachtov za liter a pol (33 centov) a nahradiť ju môžete aj osviežujúcimi ovocnými koktailmi, miestnym pivom či mladým kokosom, ktorý pred vami otvoria a podajú vám ho rovno so slamkou. Má dosť šťavy a chutí celkom inak ako to, čo predávajú u nás. Ostatne, to platí pre všetko ovocie. Že jeme mango nám museli povedať, lebo sme nevedeli čo to je – rozdiely sú markantné. Inak chutí aj ananás, melón či banány. Sú maličké, hnedšie a sladučké. Za všetko hovorí fakt, že v Thajsku sa dá krásne chudnúť – bez toho aby ste boli hladní alebo si nič nedopriali, stratíte ľahko aj dve – tri kilá. Jete totiž oveľa viac zeleniny a ovocia a navyše, v tých horúčavách aj menšie porcie.
Bábätká a transvestiti
Bábätiek a detí je v Thajsku naozaj dosť. Nehovoríme teraz o malých Aziatoch, ale o potomkoch dobrodružných rodičov, ktorí ich nechceli nechať doma. Užívajú si plytkú teplučkú vodu, miestne sladkosti, rybičky vo vode aj pozornosť, ktorú okolo seba vzbudzujú. Ani raz za celú dobu pobytu sme nemali pocit strachu alebo obáv – a to či už z násilia, zlodejov, špiny alebo iného nebezpečenstva. Táto časť Ázie je pre deti bezproblémová. Ak máte obavy o mravnosť svojich ratolestí, môžete ich pokojne zahodiť. Netušíme, kto povedal, že na každom kroku stretnete prostitútky, drogových dílerov a transvestity, ale videli sme za tri týždne jedného! Aj to v centre Bangkoku. Možno to hovoria práve tí ľudia, ktorí takéto živly vyhľadávajú. Ale do cesty sa vám sami len tak nepostavia.
Pamiatky sú zatvorené!
Najobľúbenejšia fráza všetkých podvodníkov znie práve takto: „Dnes tam nechoďte, je to zatvorené, poďte radšej so mnou, povozím vás a ukážem tie najkrajšie miesta!“ Aká je realita? Pamiatka, ktorej vchod je len pár metrov od vás, je samozrejme, otvorená. Vstup je buď zadarmo, alebo za menšiu sumu a dobrák, ktorý vás oslovil, vás nepovozí po žiadnych skvostoch, ale po krajčírskych dielňach, obchodíkoch v bočných uličkách a tržniciach, kde vás budú nútiť niečo si kúpiť. Tlak, ktorý dokážu na vás urobiť je nepríjemný a vyvoláva strach. Thajčania sú vo všeobecnosti plachí ľudia a sami od seba vás na ulici neoslovia. Ak ich oslovíte vy, ochotne poradia (ak vám rozumejú), ale ak oslovia vás, čakajte podvod. Ďalšou obľúbenou frázou je: „Na výlet do chrámov nie ste vhodne oblečení – poďte so mnou, ukážem vám lacný obchod, kde si kúpite oblečenie.“ Aj na toto naletí mnoho turistov a pri tom v každom chráme poskytujú za depozit dlhé šatky, nohavice či košele. Pre dámy, aj pre pánov. Z ampliónov v okolí najväčších turistických atrakcií sa pravidelne ozýva hlásenie o týchto praktikách, ľudia však akoby nerozumeli alebo nepočuli a dávajú tak zarobiť tým, ktorí najviac kazia dobrý dojem o svojej krajine.
Chudoba z ktorej mrazí (aj v horúčavách)
Na ostrovoch to nie je až tak citeľné, ale v Bangkoku je to priam šokujúce. Kým na ostrove vidíte ľudí bývať v chatrčiach na okrajoch dedín a v prístreškoch bez štyroch stien, v hlavnom meste spia na zemi a lezú po nich potkany. Je to pohľad z ktorého sa chce plakať aj zvracať zároveň. Tu je naozaj tá bieda, špina a zápach o ktorých sa hovorí v súvislosti s Áziou. Mohli by sme napísať pár utešujúcich slov o tom, že určite tak nežije väčšina alebo že toto nájdete len vo vybraných štvrtiach, ale nemá to zmysel. Takýto pohľad sa vám skrátka môže naskytnúť a treba naň byť pripravení. To, čo u nás nazývame chudobou je totiž ľahký odvar miestnej strednej vrstvy. Ľudia v Thajsku sa, aby prežili, živia vecami, ktoré by nás ani nenapadli – idú do supermarketu, kde kúpia „pol litrovky“ vody za 7 bachtov, niekoľko fliaš dovlečú na pláž a predajú ich za 10 bachtov za kus (25 centov). Zisk si môžete spočítať aj sami – oni však takto zarobia na večeru pre svoje deti. Ľahko nájdete aj stánok, v ktorom predávajú výhradne ručičky do nástenných hodín alebo papierové taštičky a vrecúška, tužkové batérie alebo kokosy, ktoré pozbierali okolo cesty za minimálne sumy. Jednoducho, robia, čo sa dá. A my sa nad sebou zase raz zamyslíme a uvedomíme si v akom luxuse doma žijeme.
Ó pokoj a kľud
Ráno sa zobudíte, nájdete si niečo, čo ste ochotní zjesť na raňajky (sladká lepkavá ryža alebo cestoviny s čilli bravčovým, čo jedia miestni, to asi nebude) dáte si zalievanú kávu a zrazu zistíte, že nemáte čo robiť. V tom najlepšom prípade ani netušíte aký je deň v týždni! Len tak sa túlate po okolí, či už po čistučkých plážach s azúrovým morom alebo idete do pralesov k vodopádom, odveziete sa tuk tukom (taxík – motorka) o pár kilometrov ďalej len preto, aby ste sledovali pomalý život miestnych ľudí alebo si dáte masáž celého tela kokosovým olejom. Alebo len tak sedíte a uvedomujete si, ako sa doma zbytočne ponáhľate, rozčulujete a stresujete a aké je to v podstate všetko nepodstatné, až vás zarazí ľahkosť samotného bytia.
V Thajsku duševne ožijete, do žíl dostanete novú dávku pozitívnej energie, povznesiete sa nad maličkosťami a ku koncu pobytu zistíte, že sa rovnako ako Thajčania bez dôvodu usmievate. A úsmev máte na tvári možno aj preto, že ste nezaplatili za dovolenku v uzavretom hotelovom rezorte s vlastnou plážou, z ktorej nevystrčíte päty ako je turnus dlhý, ale za dobrodružstvo, ktoré sa už nebude opakovať. Iba ak by ste sa na budúci rok vybrali zase na iný ostrov…
5 vecí, ktoré vás prekvapia po prílete do Thajska
Všetci, ale naozaj všetci sa usmievajú
Spotíte sa asi za päť minút
Keď kráčate po chodníku zastavujú vám tuk –tuky a taxíky bez toho, aby ste ich o to žiadali
Väčšina najkrajších stavieb a výškových budov majú vnútri tržnice plné čínskeho tovaru
Ani raz nevytiahnete prípravok proti hnačke
5 vecí, ktoré vás prekvapia po prílete na Slovensko
Červená na semafóre znamená STOJ a zelená CHOĎ – prečo to v Thajsku neplatí?
Stále prepočítavate na bachty a všetko sa vám zdá príšerne predražené
Zmizli farby – všetko je biele alebo sivé
Všetci vám zrazu rozumejú
Ľudia okolo vás sa niekam strašne ponáhľajú
Tento text bol zverejnený v Magazíne Profit
0 komentárov k “Thajsko – Ázia pre začiatočníkov”Pridajte vlastný →