Niektoré veci sa nemenia ani tisíce kilometrov od domova. V začiatkoch mi veľmi liezlo na nervy, keď sa ma všetci pýtali či kojím. Upgrade tejto otázky ešte bol, či mám dosť mlieka 😀 Moja hruď sa proti mojej vôli stala verejným záujmom. No a hádajte, čo sa ma tu, v cudzej zemi, opýtala čašníčka v rámci small talk v reštaurácii, kde sme obedovali ? Prosím pekne, opýtala sa ma, či kojím. Konkrétne tak, že chytila do rúk svoj prsník a rečou tela sa ukazujúc na kočík dožadovala tejto informácie aj odomňa. Bolo to fakt smiešne. Vzápätí lámanou angličtinou dodala, že jej „ňíňoz“ piť nechceli, len „poco, poco“, pár mesiacov. A to má tri deti! Vlastne len prišla zobrať tanier zo stola 😀 Nepochopím, prečo toto ľudia riešia, v akomkoľvek jazyku a predsa, je to téma číslo jedna.
Umelé mlieko
Keď sme už pri tom jedení bábätka – Betka je po viac ako pol roku kojenia (áno, áno už to viete) na umelom mlieku. Z domu sme si vzali cca 1200g Nutrilonu, avšak, nejak sa míňal rýchlejšie, ako sme čakali. Našťastie, v obchodoch tu toho pre deti predávajú naozaj veľa. Dokonca aj rozrobené mlieko – v už tekutom stave. Nakoľko nám chýbala len minimálna dávka a nechceli sme kupovať 20 eurovú lokálnu náhradu nášho Nutrilonu a ťahať ho zase domov (áno, toľko tu umelé mlieko stojí). Tak sme sa rozhodli vyskúšať tento vynález. Najskôr som však písala kamarátke Španielke, ktorá má o pol roka staršieho syna, či by to dala svojmu dieťaťu a posielala jej fotky obalu, kde sa po španielsky písalo zloženie. Keď to odobrila, kúpili sme jeden liter. Po otvorení ho dieťa môže piť 48 hodín, my sme ho chceli len na kašičku.
Pôvodný nápad bol kúpiť rovno mliečnu kašu, ktorú už netreba zarábať s umelým mliekom, len s vodou, ale nenašli sme takýto produkt ani v asi 5 potravinách a 4 lekárňach. Pravdepodobne tu niečo také nedostať. Tak sme to vzdali. Škoda, boli by sme si tým ušetrili Nutrilon.
Príkrmy
Ovocie a zelenina tu samozrejme v obchodoch sú, avšak odlišnej kvality ako u nás. Banány na ostrove pestujú a sú vynikajúce. Veľmi chutné je aj avokádo a v pohode sú aj jablká. Z týchto surovín som najčastejšie pripravovala desiatu. S obedmi to bolo zložitejšie. Zemiaky a tekvica boli dosť vodnaté, cuketa plná semien a tak dužiny ostalo len minimum, mrkva bez chuti. Naozaj lepšie chutila mrazená zmes zeleniny. Mäso som kupovala len čerstvé, z pultov. Doma nakupujem Alžbetke bio mäso od farmárov a tak ma voda v kurati veru nepotešila.
Aj tak si však myslím, že vlastnoručne uvarená strava je hodnotnejšia ako tá vo fľaštičke, ktorá malej navyše ani nechutí. Všetko jedlo som vždy varila čerstvé na jeden deň a mixovala tyčovým mixérom, ktorý som si pribalila do kufra. V malej fľaštičke som z domu mala aj repkový olej. No a v uzatvárateľných sáčkoch niekoľko druhov kaší. Už teraz sa teším, keď bude Betka jesť to, čo my 🙂
0 komentárov k “Kŕmenie bábätka po španielsky”Pridajte vlastný →