Gran Canaria je pre Tenerife silný konkurent (časť 2)

Táto časť obsahuje: Maspalomas, Playa del Ingles, Agaete, Puerto Mogan, Barrancos de las Vacas

Dunas Maspalomas
Daniel sa prechádza dunami v Maspalomas

Polovica pobytu na Gran Canarii je za nami a po niekoľkých chladných a aj daždivých dňoch (opäť) balíme kufre a vyrážame na juh ostrova. Naša domáca z horského domčeka nám (po španielsky, ako inak) vysvetľuje, že sa máme na čo tešiť. „Sol, sol, sol“, hovorí s úsmevom a nám je jasné, že si konečne užijeme aj krásne slnečné počasie. V dolnej polovici ostrova nie len že teploty dosahujú 30 stupňov, ale na oblohe nenájdete ani jeden mrak! No nádhera!

Weather Maspalomas Gran Canaria
Ako hovorím… 30 stupňov a ani jeden mrak!

Tri veci, ktoré sme fakt nedomysleli

Gran Canaria je špecifická tým, že má hneď niekoľko mikroklím. Je tu teda aj mini púšť, ktorá vznikla vďaka vetru, čo privial piesok zo Sahary. Veľmi sme sa tešili, ako sa poprechádzame v dunách, no nakoniec to až taká „romantika“ nebola 😀 K Dunas Maspalomas sme kráčali zo strediska San Agustín, kde sme mali prvé ubytovanie a trvalo to dlhšie, ako tvrdil Google… Slnko nám pálilo na hlavy a Betka vrieskala v kočíku. Už sme boli takmer tam, keď nás pochytil strašný hlad a museli sme si dať aspoň jednu pizzu. V reštaurácii sme „zabili“ ďalšiu hodinku a na púšť sme teda išli cez obed. Prvé čo sme fakt nedomysleli bolo, že máme so sebou kočík. Skryli sme ho teda za posledné kríčky, ktoré ešte pred púšťou boli, vyzuli sme si topánky, že vyrážame a zrazu… „aaaaa au au au, páááááli“, jasné, piesok mal asi 430 stupňov Celzia. To bolo to druhé, čo sme nedomysleli. Tak sme sa teda opäť obuli a kráčali, koľko sa dalo, s Betkou na rukách a ovešaní všetkým možným, čo sme nechceli nechať v opustenom kočíku za kríčkami. Nezašli sme ďaleko, ale aspoň na fotku to už bolo.

Usmievam sa, lebo ešte netuším, že o dve sekundy mám vedľa seba dieťa plné piesku

Betke trvalo asi 7 sekúnd kým si strčila päsť plnú piesku do úst a to bol v podstate aj celý náš čas, čo sme sa mohli fotiť. Keď bol piesok už aj v očiach, išli sme späť. Inak fotiť sa počas obedňajšej páľavy na najprudkejšom slnku to je – tretia vec, čo sme nedomysleli. Z tohto výletu nám bolo tak smutno, že sme sa rozhodli pre reparát.

Dunas Maspalomas
Prechádzka v dunách

K dunám sme na druhý deň vyrazili autobusom, podvečer a s nosičom. Múdry sa učí na vlastných chybách 🙂 My sme učenliví, veď študijného materiálu je niekedy viac než dosť. Druhý pokus vyšiel na výbornú, prechádzali sme sa v tej mase piesku, užívali si zvláštne púštne ticho, vychutnávali si „zlatú hodinku“ a navyše Betka v nosiči aj spala! Chvíľami sme sa cítili ako na výlete na Arrakise 🙂

Dunas Maspalomas walk
Ešte stále prechádzka v dunách

Gay destinácia a nekonečné množstvo viliek

Čo sme fakt netušili je, že existujú gay destinácie. Jednou z nich je aj Maspalomas – stredisko plné dúhových vlajok a to na reštauráciách, diskotékach, holičstvách, či baroch. Videli sme aj celý hotel pomaľovaný dúhovými farbami. Gay páry tu očividne našli svoje útočisko, zarazilo nás však, že aj zo sexuálnej orientácie sa dá urobiť biznis.

Reklamný puťač na holičstvo

Našťastie, našu tradičnú rodinu tento pobyt nijak neohrozil 😀 – na toto miesto by sme sa nevrátili z úplne iných dôvodov. Na Playa del Ingles sme sa cítili ako v satelite za Stupavou. Nekonečné množstvo malých domčekov a viliek, všade vysoké ploty a zaparkované autá. Prechádzate sa po chodníkoch a nemáte výhľad na nič. V Maspalomas nájdete niekoľko nákupných centier zo 70tych rokov, ktoré majú fakt prazvláštnu architektúru a nevkusnú výzdobu a potom už len hotely a rezorty. No a pláž samozrejme. Pre niekoho možno skvelé, pre nás však hrozná nuda. Tie 4 dni nám tu úplne stačili – požičali sme si auto a išli radšej preč.

Ako sme pražili kávu

S Danielom máme radi plantáže. Ryžové, čajové, makové aj lekvárové 😀 srandujem… ale teda, plantáže sú pre nás niečím veľmi fascinujúce. Asi preto, že v našich končinách sú nanajvýš tak „bandurkové“ polia – vezmite si ako majestátne a exoticky sa pestuje napríklad taká ryža! 😀 Veľmi sme sa potešili, keď sme zistili, že na Gran Canarii rastie káva. Mini plantáž, jediná svojho druhu v Európe, sa nachádzala v nádhernej dedinke Agaete. Tá síce nie je na juhu, ale do prvej časti blogu sa mi to už nezmestilo 😀

Medzi kávovými kríkmi

Majiteľ organizuje pravidelné prehliadky, niekoľko krát do dňa a vysvetlí ako sa dostanete k šálke kávy fakt od počiatku.

Všetko sme mohli ochutnať, aj ohmatať

Videli sme kávové kríky, červené plody, ich vysušenú verziu a vyskúšali sme si aj praženie. Bol to naozaj zážitok a za 10 eur, no nekúp to! V cene je aj občerstvenie, Daniel vypil celú kanvičku, tak mal v tele viac kofeínu, ako krvi. Ja som sa zas „postarala“ o domáce koláčiky 😛 😀

coffee plantation gran canaria
Pražíme zrnká kávy, aby sme z nich následne dostali aj kávičku

Mogán sú malé Benátky

Dedinka Puerto de Mogán má niečo do seba -krásne rozkvitnuté kvetiny, nízke biele domčeky s farebnými okenicami a úzke uličky. Je to veľmi fotogenické miesto a vládne tu pokojná atmosféra. Keďže stredom tečie kanál, prezývajú to aj malé Benátky.

Uličky široké akurát tak pre kočík

Ako už z názvu vyplýva, nájdete tu aj menší prístav. Celkovo je toto miesto, kam sa oplatí prísť, ak hľadáte pokojnú dovolenku a nechcete byť obkľúčení mega rezortami a rušnou premávkou. Je to taká oáza pokoja.

Záver dobrý, všetko dobré

Ani sme nevedeli, že sme si na záver nechali to najlepšie. Kaňon, ktorý je známy aj vďaka Instagramu bol naozaj impresívny. Najskôr sme dosť poblúdili – hľadali sme ho úplne inde, ako ukazoval Google, ale nevadí, aj stratiť sa má svoje čaro. Vďaka tomu sme objavili ďalšie krásne miesta 🙂 Aj tu odporúčame prísť v inom čase ako na obed, lebo inak nedofotíte nič.

Barrancos de las Vacas

Aby sme to teda zhrnuli – Tenerife má sopku a krásny národný park. Gran Canaria zase malebné dedinky a viac histórie. Za nás je to tesne tesne, ale výhra pre Gran Canariu.


0 komentárov k “Gran Canaria je pre Tenerife silný konkurent (časť 2)Pridajte vlastný →

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: