Eurotrip za tri dni

Keď sa vám vo zvyčajne nabitom rozvrhu objaví voľný piatok a dokážete k nemu prípadne pridať ešte aj štvrtok (stačí aj večer), je to ideálna šanca zbaliť si do auta príručnú batožinu, rodinu či kamarátov a vyraziť na cesty. My sme v týchto dňoch vyskúšali trasu Rakúsko – Slovinsko – Taliansko. A môžeme len odporúčať!

Kompletná posádka auta

Vyrazili sme ráno o ôsmej, pričom naša prvá zastávka bolo mestečko Bled v Slovinsku. Cesta po rakúskych horách bola zážitkom sama o sebe – kým skaly boli pokryté snehom, dole už kvitli kvety a všetko malo nádhernú zelenú farbu. A ďalší bonus – keď cestujete vo štvrtok dopoludnia, ste kráľom ciest – len sem tam sme stretli nejaké auto. Čo nás však nepríjemne prekvapilo bol slovinský systém platenia. Diaľničná známka stojí raz toľko ako tá rakúska a po pár kilometroch už platíte znova – za tunel. Jedným smerom 7 eur. Dobrú náladu sme si však nenechali pokaziť a aj s niekoľkými pauzami sme do cieľa šťastne dorazili na obed.

Slovenia Bled lake
Romantické jazero Bled

Bled

V hostely pod hradom sme vyložili batožinu a hneď sa aj vybrali preskúmať okolie. Prvé, čo vás na Blede očarí je okolitá scenéria – hory, skaly, zeleň a jazero. Niečo ako Štrbské pleso, len celkom iné 🙂 My sme najskôr vyšli na hrad – vedie tam lesný chodníček, aj točité schody – každému podľa chuti. Nádvorie bolo čisté a zrekonštruované a pri luxusnom výhľade na celé mestečko si môžete vychutnať šálku kávy v reštaurácii. Je tam aj múzeum, ale ak nie ste nadšeným fanúšikom histórie, asi vás na dlho nezabaví- expozícia nie je práve bohatá.

Bled Castle
Nádvorie hradu

Potom sme zišli dole a po pár metroch sme sa ocitli pri požičovni lodiek. Keďže nám vyšlo slnečné a naozaj teplé počasie, neváhali sme a na jednu sme nasadli. Člnkovať sa po jazere bolo príjemné, mierne náročné, zábavné aj stresujúce. Cítili sme každú vlnku a chvíľku sme si boli celkom istí, že sa aj potápame… Našťastie to bol planý poplach, ale uprostred jazera nepoteší.

Lake, boat, Bled
Jeden to odmakal, traja sa viezli. Spravodlivosť neexistuje

Po asi dvadsiatich minútach sme sa dostali k ďalšej atrakcii – ostrovčeku, na ktorom stojí kostol. Toto miesto malo veľmi zvláštnu atmosféru a keby postupne nezapadalo slnko, určite by sme sa zdržali dlhšie – ale, museli sme doveslovať aj späť. Mimochodom, z loďky urobíte bezkonkurenčne najkrajšie fotky! Kalorický úbytok sme po fyzickej námahe hneď aj nahradili „kremnou rezinou“ alebo po našom – krémešmi. Tie majú svoj pôvod, prekvapivo, práve v tejto oblasti a nazývajú ho aj „Bled cake“. Chutí lahodnejšie a ľahšie ako naše krémeše a ak si ho nedáte, pripravíte sa o skutočný gurmánsky zážitok.

Bled cake
Toto musíte ochutnať – nedá sa na ne zabudnúť

Trieste

Na druhý deň po raňajkách sme sa vybrali na cestu znova. Do talianského Trieste to bola asi hodina a pol. Len čo sme prešli hranicami, krajina sa celkom zmenila. Premena sa uskutočnila naozaj z kilometra na kilometer – stromy boli zrazu nižšie a zelenšie, domčeky v tipickej architektúre, uličky rušnejšie a aj decibely z premávky stúpli. Najkrajší bol však pohľad, keď sa pred nami vynorilo more a s ním aj celé mestečko. Dole v centre bol samozrejme problém zaparkovať, ale odstavné parkovisko v prístave náš problém vyriešilo. Keďže sme prišli ešte pred obedom, najskôr sme si išli obzrieť prístav. Lode, plachetnice aj člny urobia rovnakú radosť deťom aj dospelým a prehliadka nám zabrala asi hodinu.

Boats, port, Trieste, Italy
Vybráme tú najkrajšiu

Nasledoval obed v tratorii (pozn.Profitu talianska reštaurácia strednej triedy) – odporúčame domáce cestoviny s morskými plodmi a hlavne, nezabudnite na pohár vína. Možno aj to je dôvodom, prečo sú Taliani stále usmiati. Trieste je historické prístavné mesto a pamiatok, ktoré potešia váš zrak, je tam neúrekom. Je krásne len tak sa stratiť v úzkych uličkách, ale oplatí sa aj vyštverať na hrad. Highlightom výletu bol zámok Castello di Miramare z 19-teho storočia. Má všetko – útesy, krásne záhrady, nádvorie, fontány, mini prístav a stavba sama o sebe je impozantná.

Castello di Miramare
Castello di Miramare

Graz

Po osviežujúcom a voňavom Taliansku sme sa vybrali do susedného Rakúska. Mesto Graz bolo niekde na pol ceste, ale naschvál sme si ho nechali nakoniec, aby sme si urobili v cestovaní pauzu. Dalo by sa povedať, že trocha pripomína Bratislavu. Preteká cez neho rieka, na kopci má hrad a nájdu sa aj úzke historické uličky.

Výstup, ktorý chcete radšej absolvovať výťahom

Na rozdiel od nášho hlavného mesta tu však nájdete aj zvláštne, ale prekvapujúco úspešné pokusy mladých umelcov. Tak napríklad most v tvare ostrova – lastúry. Uprostred neho je rozšírená časť, kde si môžete posedieť a vnímať zvuky vody. Zaujme aj múzeum moderného umenia, ktoré zhora pripomína červa. Zážitkom bola pre nás aj jazda vláčikom na kopec k hradu s prevýšením 100 metrov. Graz je síce študentské mesto, ale v čase našej návštevy ako keby spalo. Keďže sme boli skôr gurmánsky založená skupinka a navyše nefajčiari, mali sme trochu problém nájsť miesto na večeru. Ak navyše nepatríte medzi milovníkov šniclov a klobás, viac ako jeden deň by už v Grazi mohol byť problém.

Austria, sausage, fries
Rakúsky gurmánsky zážitok….

Fun Fact: Z Bratislavy do Humenného je to severnou trasou 494 kilometrov. Z Bratislavy do talianského mesta Trieste je to 549 kilometrov. Po diaľnici.

Náš rozpočet:

diaľnica Rakúsko – 8 eur

diaľnica Slovinsko – 15 eur

tunel Slovinsko – 7 eur

pohonné hmoty – 103 eur

ubytovanie 1os./3 noci – 67 eur

vstupy na atrakcie – cca 15 eur

parkovanie – 10 eur

Tento text bol zverejnený v Magazíne Profit

0 komentárov k “Eurotrip za tri dniPridajte vlastný →

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: