Toto nie je veľmi veselá skúsenosť, avšak, keďže mnohí z vás cestujú cez portál Airbnb, môže byť aspoň užitočná. Ako funguje reklamačné oddelenie sme si mohli vyskúšať vďaka nášmu ubytovaniu v meste Santa Cruz na Tenerife. Podľa popisu na internete to bolo „miesto, ideálne pre rodiny s deťmi“. Tento popis vyznieval v konfrontácii s realitou fakt ironicky.
Do bytu sme dorazili neskoro večer. Bola už tma, dieťa ukričané, my unavení. Hneď sme však zbadali, že byt je výrazne menší, ako vyzeral na fotkách. Všetko v ňom bolo nejaké „ošuntelé“, ale viac menej sme išli hneď spať a tak sme to bližšie neskúmali. Keď sme sa ráno zobudili a na dennom svetle videli všade prítomnú špinu, nebolo nám všetko jedno. Ale tak, ja som žena činu, išla som si kúpiť špongie a Sanytol a začal všetko drhnúť. Keby som bola vedela, čo nás ešte len čaká, mohla som sa na to rovno vykašľať…
Z toho ako celý byt vyzerá, sme boli sklamaní – všade boli fľaky a všetko bolo zničené. Ale tak, už sme si to aspoň upratali. Daniel pracoval z domu a tak nemal čas riešiť ďalšie sťahovanie. V noci nás čakalo ďalšie nemilé prekvapenie – v našej uličke mali smetiari stanovisko. Zvážali pod našimi oknami smetné nádoby – bežný odpad, plasty a sklo… O jednej ráno, dobrých 20 minút! Jasné že ten šialený hluk zobudil Betku. Byt mal len provizórne jednoblanové okná – viac menej proti muchám. Plakala do tretej rána.
Po hroznej noci sme sa zobudili úplne rozbití a čakala nás ďalšia skúška nervov. Na priľahlých budovách sprava, aj zľava (!!!) začali hneď ráno pracovať robotníci. Z jednej strany zbíjačka a z druhej obíjanie kachličiek. Trvalo to asi do piatej – vlastne celý pracovný deň. Náš byt sa otriasal v základoch. To sme už boli poriadne nahnevaní. Daniel sa absolútne nemohol sústrediť na prácu, Betka nemala popoludňajší spánok. No a v noci… zase smetiari. To už som mala slzy na krajíčku aj ja a hneď ako dieťa o tretej ráno zase zaspalo (po dvoch hodinách kriku), som začala písať všetko, čo som chcela použiť pri reklamácii.
Hneď ráno Daniel telefonoval do centrály Airbnb. K reálnemu človeku bol prepojený do minúty. Ideálne by samozrejme bolo riešiť reklamáciu do 24 hodín, avšak naše dôvody pribúdali postupne a tak sme konali až neskôr. Chlapík v call centre si vypočul a zapísal celú sťažnosť a požiadal nás o zaslanie fotografií. Celý rozhovor trval 12 minút a využili sme naň číslo 0018554247262. Našťastie fotodokumentáciu sme si urobili pred uprataním a mohli sme mu ju poslať cez chat aplikácie Airbnb.
Z oddelenia sťažností nás informovali približne každú hodinu o tom, čo sa práve deje. Najskôr nám napísali, že kontrolujú naše fotografie a skontaktujú sa s našim hostiteľom, potom ich zaujímalo, kde sa nachádzame (to sme sa práve balili) a či si už hľadáme náhradné ubytovanie (áno). Potom chceli vedieť, či môžu naše fotografie poslať hostiteľovi. Následne nám zrušili našu rezerváciu a prisľúbili vrátenie peňazí. Dostali sme späť 50% sumy z nocí tam strávených, 100% z nocí, ktoré ešte boli pred nami a celý servisný poplatok. Ironické je, že sme museli zaplatiť poplatok za upratovanie, hoci byt bol špinavý a upratali sme ho sami.
Týmto by sme chceli pochváliť prístup Airbnb – s reklamáciou sme sa neozvali hneď, čo mohlo na ich strane vzbudzovať pochybnosti o jej právoplatnosti. Napriek tomu však s nami jednali seriózne. Určite hralo v náš prospech aj množstvo pozitívnych referencií, ktoré už vďaka dlhoročnému častému využívaniu portálu na profile máme. Zatiaľ sme ešte takúto negatívnu skúsenosť nemali ani raz a je pravda, že keby sme sa ozvali hneď, nemuseli sme si pokaziť úvod nášho pobytu na Tenerife. Do poslednej chvíle sme však dúfali, že to nakoniec bude dobré.
„Vďaka“ tomuto failu sme si museli zo dňa na deň hľadať nové ubytovanie – kým mesiac pred cestou bolo na ostrove voľných 350 bytov, takto na rýchlo už len 30… Tak sme skončili v horách, čo nakoniec nebolo na škodu 🙂
0 komentárov k “Ako sme reklamovali byt cez Airbnb”Pridajte vlastný →