More, aj hory – Tenerife, ostrov bez kompromisov

Neviem, čo si predstavíte vy, keď niekto spomenie Kanárske ostrovy, ale moje asociácie boli takéto – veľa seniorov, hlučných nemeckých rodiniek bažiacich po aquaparkoch a nekonečné, nudné rezorty. Viac menej ma to sem nikdy nelákalo. Ani Daniela. Lenže zima v Bratislave je otravná a kočíkovanie v mraze ešte viac. Na let do Ázie sme nenabrali odvahu, tak sme začali hľadať miesto, kam by sme došli za rozumný čas, ale, užili si už aj teplejšiu klímu.

Pláž blízko Santa Cruz
Na pláži neďaleko Santa Cruz

Keď ťa nepresvedčí ani Burj Khalifa

Nakoľko Daniel pracuje z domu, počas dňa som s malou skôr sama – musím ísť napríklad aj na nákup potravín a to som si nejak vo viacerých arabských krajinách nevedela predstaviť. Ako sa sama žena s kočiarom vyberie do mesta bez doprovodu a tradičného odevu… Necítila by som sa skrátka príjemne, ani bezpečne. Chvíľku sme zvažovali aj Dubaj, ale vlastne sme tam vôbec nechceli ísť, takže nám ostali Kanárske ostrovy. Mali sme obavy, že budú vyzerať ako Kapverdy, ktoré sa nám až tak nepáčili a nikdy by sme sa tam už nevrátili 😀 Ale riskli sme to a vyhrali sme jackpot!

Palma a oceán v botanickej záhrade v Santa Cruz
Nádherné výhľady z botanickej záhrady
botanicka zahrada a palmy v Santa Cruz
V Santa Cruz je na čo sa pozerať

Dobrá autopožičovňa je základ

Ako vyzeral náš prvý let, si môžete prečítať tu. Tento článok bude viac o krajine samotnej. Hneď po prílete nás potešil morský vánok a svieži vzduch. Nečakajte žiadnu „šlehu“, ako keď vystúpite v lete v Grécku alebo niekde v Thajsku. Naše kroky smerovali do autopožičovne, skutočne hneď oproti vchodu na letisko. Vybrali sme si Cicar – super ceny (14dní za 240eur Opel Zafira), žiadne míle a žiadna šikana ohľadom poistenia, pretože je už v cene. Aj preto zamestnanci vôbec neriešia v akom stave im to auto vrátite – naše oškreli smetiari a nikto na to ani nepozrel. Bod dole majú za pokus dať nám autosedačku plnú vošiek, ale našťastie, Daniel si to všimol a vypýtal si čistú.

Autosedačka, požičovňa áut Cicar
Autosedačku majú v Cicar bez príplatku

Santa Cruz

Prvé ubytovanie sme mali v meste Santa Cruz. Je to najväčšie a zároveň hlavné mesto na Tenerife. Vraj tam veľa turistov nezablúdi, pretože tí sa skôr zdržiavajú na juhu a poviem vám – je to chyba. Ako to dopadlo s našim bytom cez Air bnb a najmä, ako to dopadlo s jeho reklamáciou, si môžete prečítať tu. Santa Cruz samo o sebe bolo veľmi príjemné, živé mesto s naozaj fajn atmosférou. Rozprestiera sa na rovine, ale aj v kopcoch, ktoré preveria vašu kondičku. My sme teda kočík aj s malou stále nejak vytlačili, ale raz sme neodolali a zviezli sa električkou :). Pri výbere ubytovania v tomto meste odporúčam centrum. Aj nám sa na mape zdalo, ako sme blízko, až kým sme v reále nevideli to prevýšenie 😀

Ulica v Santa Cruz
Ulica v Santa Cruz
Santa Cruz duha
Neuveriteľná dúha v horách nad Santa Cruz

Za návštevu rozhodne stojí botanická záhrada, ktorá sa pýši množstvom druhov paliem. Videli sme kvet banánovníka, ktorý vyzeral ako fialové ústa. Zo záhrady sú super výhľady na mesto, na hory a aj na oceán. Vstupné nebolo vysoké a strávili sme tam príjemnú hodinku. Hneď vedľa sa nachádza obrovské kúpalisko, ktoré sa plní morskou vodu, ale nakoľko hpočasie nebolo veľmi vhodné na kúpanie a opaľovanie sa, bolo prázdne. V letných mesiacoch to však môže byť super 🙂

Palmy v botanickej záhrade Santa Cruz
Prechádzka medzi palmami

Mimoriadne nás potešila gastronómia Santa Cruz. Morské plody sme mali asi aj každý deň a vždy boli skvelo pripravené. Ceny jedla ako v Bratislave, len kávu zoženiete aj za euro 🙂 Do pozornosti dávame reštauráciu K-Marón gastromar. Všetko, čo nám priniesli, bolo excelentné! Okrem jedenia sa môžete v Santa Cruz vyblázniť aj pri nakupovaní. Nachádza sa tu množstvo obchodov od Primarku, až po Women´s secret a tiež veľké obchodné centrá.

Uprostred banánových plantáží

Ďalšie miesto, ktoré sme navštívili, bola malá dedinka neďaleko mesta San Cristobal. Tam sme strávili 4 dni. Náš dom bol obklopený kopcami, dookola samé banánové plantáže, klíma bola o poznanie chladnejšia a oceán divokejší. Mali sme vynikajúcu východiskovú polohu pre výlety do hôr – do národného parku Teide. Síce som si pred každým z nich musela dať Kinedril na nevoľnosti, ale stálo to za to. Po kľukatých serpentínach sa dostanete až nad mraky. Prechádzate slnkom, hmlou, aj dažďom. Hore je už samozrejme krásny deň a nestačíte sa čudovať, čo za flóru to Tenerife má. Listnaté, ihličnaté stromy, palmy aj kaktusy, všetko na jednej kope, rastie si to tam, ako keby to takto bolo úplne bežné všade inde na svete. Pohľad na sopku Pico del Teide vyráža dych. Veľký čierny kopec, pokrytý snehom, uprostred zelene. Aby ste na ňu mohli vyjsť potrebujete povolenie, kvalitné turistické topánky a babysitting pre dieťa. Nič z toho sme nemali, takže sopka sa pre nás nekonala 🙂

sopka kanarske ostrovy Pico del Teide
Keď sú mraky nejak nízko – Pico del Teide

Videli sme lesnú uličku obrastenú machom s trčiacimi koreňmi stromov, priesmyky s úžasným vzorom stuhnutých tokov lávy, ktoré vznikali tisícky rokov, ale aj les s dokonalým usporiadaním stromov. Turistika tu musí byť hotový raj!

Čarovná ulička

Zo severu až na juh

Prejsť Tenerife z jedného konca na druhý trvá max dve hodiny. To už počítam aj so zastávkami na fotenie 🙂 Posledné dni nášho pobytu na ostrove sme sa rozhodli stráviť na juhu. Počasie tu bolo výrazne priaznivejšie. Veľa slnka, vyššie teploty a žiadny dážď. Nepustili ho tam hory. Je to len fér, veď sme už zmokli dosť 🙂 Byt sme mali do tretice cez Air bnb a to v časti Costa Adeje. Počas týchto dní sme si každý deň vyšli obzrieť okolité pláže a letoviská a teda tu sa nám nakoniec aj páčilo najviac. Juh je zameraný na turizmus a povedala by som, že vcelku masový. Keď sme sa čašníčky v Irish pube pýtali, ako to tu vyzerá v lete, odvetila, že je to neporovnateľne rušnejšie. Ľudia sú vraj všade. Mne sa to zdalo už teraz, takže leto si ani neviem predstaviť.

západ slnka v Costa adeje
Ťažká romantika v Costa Adeje

Týranie hudbou

Keď ste ubytovaní v letovisku, poľahky sa vám môže stať, že sa chtiac nechtiac ocitnete na koncerte. Nám sa to stávalo každý večer od 20:00-00:30. Presne. Z blízkeho hotela k nám totiž doliehal v plnej sile hudobný prejav miestneho „umelca“. Repertoár mal vyladený do dokonalosti – bolo tam všetko od Rivers of Babylon, cez Mamma mia, až po Four hundred miles. Každý jeden Boží večer spieval tie hitofky v rovnakom poradí, rovnako strašne a nepomáhalo sa proti tomu brániť ani zatváraním všetkých okien. Je síce pravda, že v posledný večer sme si na jednu z tých pesničiek aj zatancovali, ale boli sme zúfalí a plus povzbudení fľašou vína 😀

letisko tenerife
Cestujeme naľahko 😀

Koniec dobrý, všetko dobré

Aj napriek drsnému začiatku bol pre nás pobyt na Tenerife nezabudnuteľný. Ostrov prekonal naše očakávania, potešil naše zmysly a dodal množstvo nových spomienok. Je to miesto, ktoré si navždy zapamätáte a budete tužiť vrátiť sa späť. Po piatich hodinách v lietadle sa ocitnete v inom svete a ak ste niekedy túžili vidieť Havaj, tak toto je dobrá ochutnávka.


2 komentáre k “More, aj hory – Tenerife, ostrov bez kompromisovPridajte vlastný →

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: