Škótsko: Katedrála v St. Andrews

Škótsko nie je Anglicko a nie je pravda, že tam prší

Keby som dostala jednu libru od každého, kto mi pred cestou do Škótska povedal, že tam určite zmokneme, tak by sme si mohli dovoliť ostať tam minimálne o týždeň dlhšie. A keby som dostala jednu libru od každého Škóta, ktorý nám na našej ceste zdôraznil, že „toto nie je Anglicko“, vydalo by ešte na ďalší víkend. Dve základné informácie, ktoré by ste si mali zapamätať pre vašu cestu do Škótska teda sú, že pršiplášť stačí len malý a skladný ( my sme ho napríklad nepotrebovali ani jediný raz) a že keď čašníčke či taxikárovi poviete, že sa vám Edinburgh páči viac ako napríklad Londýn, o družnú debatu či drink zdarma máte postarané.

Náš plán bol smelý – vyštartujeme v hlavnom meste, ďalej Fort William, Isle of Skye, Lochness a Inverness, St. Andrews a spät do Edinburghu za 7 dní. Napokon sme museli Isle of Skye vyhodiť z itinerára, pretože cesta škótskymi úzkymi cestami, našim malým požičaným autíčkom a navyše s ich povolenými rýchlosťami spôsobili, že sme skrátka mali „spoždení“.

Kilchurn Castle

Nevadí, aspoň o dôvod viac vrátiť sa tam znova. Ak vás zaujíma, čo sa nám páčilo najviac a čo sa oplatí vidieť, odpoveď je – všetko. Každé miesto malo niečo do seba – cesty lemované pláňami, ovečkami a ich mladými, neskutočne žiariacimi žltými kríkmi, farebnými horami. Nikde žiadny billboard, odpadky a veru ani benzínová pumpa. Na tankovanie treba myslieť vždy, keď nejakú zbadáte.

Žlté kríky everywhere

Ako sa multikulti nekonalo a ako sme „vybabrali“ s turistami

Edinburgh

je príjemné mesto s atmosférou, historické centrum má „ňu ňu“ domčeky, v ktorých by ste chceli stráviť aspoň jednu noc. Ľudia sa usmievajú, mesto nie je zďaleka také multikultúrne, ako by ste možno čakali a má fajn verejnú dopravu. Za malý peniaz – 4 libry na deň, sa môžete voziť celý deň a tak vás večer budú z chodenia nohy bolieť o niečo menej. Navyše, oddýchne si auto, na ktoré budete mať od požičovne zrejme predpísaný počet míľ – určite sa vám budú hodiť neskôr J Nájdete tu kopec hipsterských reštík a tiež turistkami milovanú atrakciu – Primark. Ja som si kúpila iba gumičky do vlasov, ktoré som zabudla doma a jednu blúzku 🙂 Áno, mala som iba príručnú batožinu… Bývali sme u Peta, v okrajovej časti mesta – jeho byt sme našli cez Air bnb a značne znížil záťaž nášho rozpočtu. Ak teda môžete, ušetrite práve v tomto meste – „na samotách u lesa“ už veľmi na výber nebude.

Ulice Edinburghu

Fort William

v tomto meste skapal pes. Pešia zóna ako v Medzilaborciach, jedno Tesco a stánok s Fish and chips. Ale – práve odtiaľ si môžete urobiť výlet na krásne vodopády Steall Waterfall, ísť lanovkou na najvyšší vrch Ben Nevis alebo si dať čajový rituál o piatej v historickom  Inverlochy Castle. Bonusom je aj železnica po ktorej chodí do školy Harry Potter – my sme parný vlak nevideli, hoci bol v cestovnom poriadku – možno budete mať viac šťastia. Daniel prestal plakať asi mesiac po návrate domov. To sklamanie bolo skrátka priveľké.

Inverness

pohodové mesto s krásnym parkom a super atmosférou. Ľudia na ulici sa zdravia a jeden deň vám tu ubehne, ani neviete ako. Výber reštaurácií bol veľmi slušný a našli sme tu fakt pekný antikvariát. Ubytovanie tu už ide trochu viac do peňazí, pretože Inverness je križovatkou ďalších turistických destinácií – navyše je potrebné si ho zarezervovať skôr, aby ste nejaké slušné našli voľné.

Glen Finnan

St. Andrews

bola najkrajšia destinácia nášho výletu. História tu dýcha z každého kúta. Podobne ako v Ríme „there are ruins everywhere“! Fakt, kam sa pozriete je niečo staré a krásne, čo si budete chcieť strašne sfotiť. Je to študentské mesto, takže má super vibe, plno malých reštaurácií a barov a žije to tam. Katedrála bola veľkým zážitkom – prišli sme pol hodinu pred zatváraním a ani sme netušili, že to bol najlepší čas. Práve totiž odchádzal posledný autobus naložený turistami z Ázie a tak sme to tam mali naozaj iba pre seba. Robiť fotky katedrály a priľahlých hrobov by už so žltými vetrovkami a dáždnikmi stoviek turistov veru nebolo to práve orechové. Potešilo nás aj to, že v tomto čase už nevyberali ani len vstupné.

St. Andrews – katedrála

Najväčší adrenalín po ceste domov

Viete kedy vám zaručene stúpne hladina kortizolu v krvi? Pri posledných míľach na požičanom aute „v protismere“. Zvládli sme 990 kilometrov po anglickej „opačnej“ strane bez toho, aby sme mali špeciálne pripoistenie. Áno, napadlo nám, že čo ak ho „škrtneme“ v posledných hodinách nášho výletu. Našťastie sa tak nestalo a náš červený tátoš ostal nepoškodený až do konca. Kamene, ktoré nám padli zo srdca odpratávali traja J

Škótske cesty necesty

0 komentárov k “Škótsko nie je Anglicko a nie je pravda, že tam pršíPridajte vlastný →

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: