Punková Macocha v Blansku

Pred tým ako poviem čokoľvek iné, musím sa priznať, že pri prvom počutí o „Punkevní Jeskyni“ som si hneď predstavil nejakú post-modernú galériu alebo nejaké punckové múzeum… Potom som zistil, že ide naozaj o jaskyňu a v tom momente som už vôbec nechápal o čo ide. Až neskôr som si všimol na mape malú riečku Punkvu a pochopil som. „Priepasť Macocha“ mi z nejakého dôvodu vôbec nevadila.

Aj Blansko je ďaleko

Cestu po panelovej dialnici bol fakt lepší nápad rozdeliť na dva dni. Prišli sme večer do airbnb a odišli skoro ráno. Blansko sme síce nevideli, ale keďže pršalo a celkovo bolo počasie nie veľmi príjemné, mali sme iné starosti, ako obzerať mesto. Ráno sme šli smerom k jaskyni s možnosťou, že sa náš výlet, na ktorý sme niekoľko týždňov čakali, skončil. Našťastie cestou už prestalo pršať a keď sme dorazili, všetko bolo v poriadku.

Hmla nad Punkvou

Bea pozisťovala, že majú 200 000 návštevníkov ročne, preto bol ten objednávací systém vybookovaný pár týždňov dopredu. Kyvadlová doprava by tiež mala byť, ale keďže máme skorý ranný termín, parking obďaleč bude musieť stačiť… Parkovisko bolo pri hoteli s hnusnou kávou, ktorý bol vybookovaný rovnako ako hlavná jaskyňa. Neviem koľko stálo celodenné parkovanie, lebo sa platilo v CZK. Vláčik pre turistov ešte neordinoval, ako sme očakávali. Podľa pokynov pozbieraných na webe vyrážame pešo, lebo tam musíme byť asi pol hoďku pred naším vstupom, inak sa možno nedostaneme dnu… potvrdené z viacerých zdrojov.

Hmla nad Punkvou. Morava 2017
Hmla nad Punkvou. Morava 2017

Ranná prechádzka bola veľmi príjemná a osviežujúca. Krásne prostredie to len vylepšilo a ranná hmla bola fakt super. Trocha ťažko sa fotila, ale tak snáď sa niečo podarilo…

Bea v hmle nad Punkvou, morava 2017

v jaskyni sa zle fotí

Keď sme došli k vstupu do jaskyne, prišiel aj turistický vláčik, ktorý takto skoro vraj nechodí. Otočil sa na parkovisku s (asi VIP) autami. V automate v čakárni pri zavretom okienku bola hnusná káva (ktorú som nanešťastie ochutnal) a nápoj s príchuťou čaju (ktorý našťastie nie). Aspoňže sme prišli načas.

Jaskyňa je naozaj pekná, studená, vlhká, dlhá, a pri fotení s bleskom sa fotky sfarbovali už tradične do červena. Po chvíli to blesk vzdal a vybil baterku. V skutočnosti to až tak nevadilo, keďže mobil fotil lepšie… a samozrejme máme aj kameru. Bez blesku.

Priepasť Macocha sa tiež zle fotí

Na chvíľu sme vyšli z jaskyne a ocitli sa uprostred zelenej roklyny. Bola neskutočne zelená a bujná v kontraste s jaskyňami, ako oáza na púšti. Vobec sa mi ju nepodarilo pekne odfotiť kvôli jasnému svetlu zhora priepasti a zároveň prítmí po stenách, ale hlavne, boli sme presne uprostred. Človek vtedy zvažuje, či naozaj musí mať niekoľkotisícový foťák, alebo pokročilý kurz photoshopu, aby dosiahol také fotky ako sú na webe… prikláňam sa k mojej amatérčine…

môj pokus odfotiť priepasť Macocha
môj pokus odfotiť priepasť Macocha
fotka priepasti Macocha požičiana z pinterest.com
fotka priepasti Macocha požičiana z pinterest.com

Celkom fajn bola aj plavba loďkou, vtípky nášho sprievodcu, ktoré nám pripomínali staré české filmy, alebo nikoľkominútová hudobná ukážka po tme… V druhej jaskyni nás to už potešilo menej.

Moravský kras

Z jednej jaskyňe do druhej je to na skok a z druhej do tretej ešte bližšie. Z tretej do štvrtej je to kúsok ďalej ale piata je tiež hneď za rohom. Stačí si len vybrať. Priepasť Macocha je dostupná aj zhora a dokonca je možné vidieť aj ľudí v nej. Naozaj je na okolí čo pozerať, krásne prostredie, všade umiestnené parkoviská a informačné tabule. Boli sme milo prekvapení. Trocha to pripomínalo Slovenský Raj.

Skalný mlyn, Moravský Kras
Skalný mlyn, Moravský Kras

0 komentárov k “Punková Macocha v BlanskuPridajte vlastný →

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: