Gran Canaria je pre Tenerife silný konkurent (časť 1)

Táto časť obsahuje: Las Palmas, Valsequillo, Teror

Po veľkom úspechu Tenerife sme sa rozhodli preskúmať ďalší zo súostrovia Kanárov – tentokrát Gran Canariu. Zvažovali sme aj Lanzarote, ale keďže naši kamaráti z Anglicka plánovali cestu do Las Palmas, uprednostnili sme stretnutie s nimi na druhom najľudnatejšom a treťom najväčšom z Kanárskych ostrovov. Mimochodom, fun fact, i keď názov Kanáre, evokuje skôr kanáriky, podľa mnohých zdrojov to odkazuje na psy – Canariae Insulae, teda „Ostrovy psov“. Tie podľa legendy boli enormne veľké a strážili ostrovy v čase, keď ich objavili.

Agaete – mesto v bielom

Náš pobyt sme začali v hlavnom meste na severe ostrova – v Las Palmas. Je vcelku rozľahlé, s mnohými nákupnými centrami, nemocnicou, plážami a v čase, keď sme ho navštívili my, aj karnevalom! Ten sa tu usporadúva pravidelne už od 15.teho storočia a žijú ním skutočne všetci. Tento rok bola téma „Rio“, tak preto toľko peria a farieb 🙂

Carneval in Las Palmas
Bavia sa muži, aj ženy

Do masiek sa prezliekajú celé rodiny – deti, ich rodičia, babky a dedkovia. Zaujímavé je, že kostýmy si kupujú, nevideli sme nič handmade. Prišlo nám to trochu „odfláknuté“ :-/. Počas dva týždne trvajúceho (!!) karnevalu majú vyhlásený aj jeden štátny sviatok a keďže nemusia ísť do práce, ulice a pláže sú plné vynikajúco naladených domácich, alegorických sprievodov a živej hudby. Každú noc sa na námestí konala nejaká párty – či už súťaž o najkrajšiu Drag queen (muži prezlečení za ženy) alebo párty v bielom (na počesť navrátených emigrantov z USA, ktorí tam išli zarábať pre svoje rodiny a vrátili sa ako boháči ). My sme samozrejme ani na jednej neboli, keďže Betku uspávame o siedmej. Ale naši kamaráti áno, a tak máme info z prvej ruky. Karneval je tam tak vychytená akcia, že mnohí návštevníci prichádzajú na ostrov len kvôli nemu!

Carneval Las Palmas Drag queen
Voľba kráľovnej krásy – zdroj: http://www.grupomascarada.com

V Las Palmas nájdete pokoj, aj ruch

Las Palmas má tak dlhú prímorskú promenádu, že si na jej prejdenie rýchlym krokom môžete vyčleniť aj deň. Lemujú ju hotely, reštaurácie, kaviarne, bary a surferské školy.

Las Canteras beach
Oddych na Las Canteras beach s priateľmi

Keď sa zdvihne vietor, na vodu sa vyberajú početné skupinky ľudí s doskami, ktoré chcú zažiť trochu akčnejšiu dovolenku. Inštruktora spoznáte veľmi jednoducho – on jediný na tej doske aj stojí. Ostatní sú radi, že ju vôbec udržia. Neposmievam sa – ten vietor fúka vskutku divoko. Ja by som teda do takých vĺn ani nevošla 🙂 Asi aj kvôli silnejšiemu vetru je v tomto meste problém nájsť ubytovanie s terasou. Väčšina bytov ju má zasklenú, takže večerný drink s výhľadom na more značne stráca na autentickosti. My sme mali šťastie a našli jeden z naozaj mála apartmánov, ktorý mal terasu otvorenú. Pár krát nám vietor zhodil sušiak na bielizeň, ale aj tak to za to stálo. Ak by ste v budúcnosti hľadali super byt, odporúčam toto.

Las Palmas Canarys beach surfing
Betka obeduje na promenáde v Las Palmas a sleduje surferov

Okrem promenády má Las Palmas aj svoju vnútornú čast a v nej „staré mesto“. Išli sme sa tam pozrieť autobusom – cesta trvala do pol hodiny a stála 1,40 eur na osobu. Historické centrum je postavené v koloniálnom štýle, ktorý je pre Slováka skôr exotický, je veľmi živé a dá sa v ňom stráviť pekný deň. My sme mali šťastie aj na lokálny market a živý koncert. Určite stojí za to ísť sa sem pozrieť.

Predaj (aj) exotického ovocia priamo na ulici
Las Palmas Canarys old centre green door
Historická budova v starom meste Las Palmas

Doprava (nie len) do Las Palmas

Do Las Palmas (stanica Santa Catalina) sa dostanete z letiska aj autobusom – lístok stál 2.95 eur a cesta trvala asi 45 minút. Ostrov Gran Canaria je výborne pokrytý autobusmi, ktoré chodia načas a sú klimatizované. Ak uprednostňujete auto, opäť odporúčame Cicar, ktorý sa nám osvedčil už na Tenerife a nesklamal ani tu. Naši známi si vybrali požičovňu Orlando a tiež boli spokojní – išli však bez poistenia, ktoré vraj bolo drahé. Navyše, na rozdiel od nás, nepotrebovali detskú autosedačku, ktorá V Orlando stojí 5 eur na deň. Pri dlhšom prenájme už ide o vcelku vysokú sumu, ktorá sa dá u Cicar ušetriť.

Pobyt v kopcoch

Po príjemných dňoch v Las Palmas sme sa rozlúčili s priateľmi, zbalili kufre a prenajali auto. Bola to nutnosť, pretože sme sa chystali do vnútra ostrova – do hôr, ktoré sme chceli preskúmať. Našli sme si ubytovanie v malej dedinke Valsequillo. Dostanete sa do nej tak, že prejdete mimoriadne nezáživným mestom Telde (pre predstavu, niečo ako Hanušovce, len väčšie) a potom nie veľmi priateľskými serpentínami až hore. Dom mal vlastnú botanickú záhradu – jeho majitelia vášnivo pestovali asi 546 druhov kaktusov 🙂

Naše ubytovanie v dedine Valsequillo

Z tejto dediny sme následne každý deň vyrážali na menšie výlety. Prechádzali sme napríklad obcou Las Vegas, „trekovali“ sme s Betkou v nosiči po úpätí hôr a vybrali sme sa aj na miesto Teroru. Teda, ehm, do Teroru. Táto historická dedina vyráža dych. Len si tak idete (opäť serpentínami, ako inak) vyššie a vyššie, a zrazu, za zákrutou je tam. Ukrytá v palmových hájoch, poctivo uchovaná pre potešenie oka každého turistu, ktorý sa rozhodne vymeniť plážové lehátko za trochu nepohodlia. Nízke domčeky, drevené balkóny -ideálne na vyznávanie lásky a spievanie serenád, úzke uličky a veľa zelene. Nedá sa nepredstavovať si časy dávno minulé, keď muži nosili široké klobúky a ženy bohaté sukne.

Teror village Gran Canaria
Typické drevené balkóny a kostol na námestí Teroru
Dom, ktorý púta pozornosť už roky, dnes ukrýva parfumériu

V Terore sme si nakúpili domáce lahôdky – sladkosti, chlieb a nátierku v črievku, ktorá chutí celkom ako klobása, len ju netreba hrýzť 😀 Keby nám nepršalo, bol by to ešte krajší deň.

Cyklistický a turistický raj

Túto pasáž venujem bratovi – vášnivému cyklistovi, ako inšpiráciu. Už na letisku sme stretávali skupinky s obrovskými krabicami, ktoré si tlačili na vozíkoch a rozmýšľali sme, čo v nich asi majú. Nie je možné, že tak veľkú telku!! Boli to samozrejme bicykle. Gran Canaria má výborné cesty, krásne výhľady a medzi cyklistami je veľmi obľúbená. Autopožičovne sú na nich tiež pripravené a ponúkajú aj prenájom nosičov na bicykle.

Jar prišla aj na ostrov jari

Na horských cestičkách zase stretnete skupinky mladých aj starších ľudí (s turistickými palicami), s ktorými sa oplatí dať do reči. Ak by sme to napríklad urobili my, zistili by sme, že blúdime a prírodná atrakcia, kam máme namierené, je úplne inde 😀 Takže ponaučenie do budúcna – nespoliehajte sa na Google mapy, ale zhovárajte sa!

0 komentárov k “Gran Canaria je pre Tenerife silný konkurent (časť 1)Pridajte vlastný →

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: